KĀZU FOTOGRĀFS

 

Kāzu fotogrāfs – profesija, kuru izmēģina daudzi fotogrāfi piepelnīšanas nolūkos, sākot ar iesācējiem un beidzot ar citos fotogrāfijas žanros strādājošiem profesionāļiem, taču reti kurš uz jautājumu „Par ko Jūs strādājat?” atbildēs „Esmu kāzu fotogrāfs”. Šoreiz īsumā par to, ko nozīmē būt kāzu fotogrāfam.

Lai gan kāzu fotogrāfija pati par sevi ir atsevišķs fotogrāfijas žanrs, tā tomēr iekļauj sevī arī citus fotogrāfijas žanrus, piemēram: fotoreportāžu, portretu, priekšmetu fotogrāfiju, bērnu, dzīvnieku un pat sporta fotogrāfijas elementus. Ņemot vērā, cik dažādas mēdz būt kāzas, kāzu fotogrāfam vārda tiešajā nozīmē ir jābūt gatavam uz visu. Tādēļ priekšplānā izvirzās tādas profesionālās īpašības kā ātra reakcija un pielāgošanās spējas. Atšķirībā no studijas fotogrāfijas, kur fotogrāfs pilnībā kontrolē apgaismojumu un fotografējamo objektu atbilstoši saviem mērķiem, kāzās, lai neizjauktu to dabīgu norisi, jāprot ātri pielāgoties un reaģēt.

Katras kāzas ir unikālas, tās notiek dažādās vietās, tajās ir dažādas aktivitātes, tajā piedalās dažādi cilvēki, tādēļ, lai sasniegtu teicamu rezultātu, labam kāzu fotogrāfam jābūt ar bagātu pieredzi. Pieredze neatnāk ar divām, trīs vai desmit kāzām, tā var atnākt pēc piecdesmit vai simts kāzām un vairākiem gadiem. Faktiski, tas ir nebeidzams sevis attīstīšanas ceļš, tieksme pēc ideāla. Taču nepietiek ar praksi vien, ir nepieciešama arī pamatīga teorija – profesionālā izglītība fotogrāfijā. Izglītots fotogrāfs nelidinās mākoņos domās par saviem „panākumiem”, viņš objektīvi novērtē savu sniegumu, skaidri saprot ko viņš vēlas sasniegt un mērķtiecīgi attīstās izvēlētajā virzienā.

Fakts, ka kāzās visos iespējamajos apstākļos jāprot uzņemt kvalitatīvas un mākslinieciski vērtīgas fotogrāfijas, nosaka arī to, ka kāzu fotogrāfam jābūt iespējami labākai fototehnikai, kas attiecas ne tikai uz fotokamerām, kurām jābūt kā minimums divām, bet arī objektīviem un zibspuldzēm. Jāatzīmē, ka tas ir ļoti dārgs prieks, jo profesionālās klases fotoaparāti maksā ap 3000-5000 EUR, bet objektīvi, sākot no 1400 EUR. Faktiski, kad kāzu fotogrāfa somiņā ir fototehnika uz 10000 EUR – tas ir normāls kāzu fotogrāfa komplekts, bet vēl jau vajag automašīnu, labu datoru, programmatūru, printeri, ārējos cietos diskus u.t.t.

Un, visbeidzot, pats svarīgākais, par kāzu fotogrāfiem un ne tikai. Kāzu fotogrāfus var iedalīt divās kategorijās: cilvēkos, kuru galvenais mērķis ir nauda un cilvēkos, kuru galvenais mērķis ir mākslinieciska, radoša attīstība, kuriem kāzu fotogrāfija ir kaisle, dzīves aicinājums, nevis vienkārši profesija naudas pelnīšanai. Mērķis nosaka visu. Kamēr viens centīsies izdarīt pēc iespējas ātrāk un lētāk, lai saņemtu kāroto honorāru, otrs izdarīs tā, kā darītu sev – no visas sirds un dvēseles.

Viens no pasaules labākajiem kāzu fotogrāfiem savā intervijā sacījis, ka viņa galvenais mērķis ir katrās kāzās uzņemt vismaz vienu, viņaprāt, izcilu, unikālu fotogrāfiju. Kāda paškritika jau esot pasaules labāko kāzu fotogrāfu starpā! Šāda līmeņa fotogrāfus absolūti neinteresē standartā, atbilstoši masveida patērētāja gaumei nofotografētas kāzas, viņus virza pavisam kas cits – kaisle, mākslinieciskums, tieksme pēc ideāla. Un šī milzīga atšķirība nevar būt nepamanīta viņu darbos!

Rolfs Vendiņš