KĀZU FOTOGRĀFA UN KĀZU VIDEO OPERATORA SADARBĪBA KĀZĀS

 

Kāzas ir viens no galvenajiem dzīves notikumiem, tādēļ daudzi pāri nolemj iemūžināt tās gan fotogrāfijās, gan arī video filmā. Šoreiz vēlos padalīties ar dažām niansēm, kuras būtu jāņem vērā, pieaicinot savās kāzās fotogrāfu un vienu vai vairākus video operatorus.

Tēlošana. Pa sešiem gadiem esmu saticis tikai vienu kāzu video operatoru, kurš nofilmēja kāzas tīrā žurnālistikas jeb dokumentālā stilā. Par nožēlu jāatzīst, ka absolūts vairākums video operatoru ir tendēti uz jaunā pāra tēlošanu un klišejisku video paņēmienu izmantošanu. Tā kā esiet gatavi skatīties logā uz tur neesošu līgavaini, dejot bez mūzikas, lēkt un skriet bez vajadzības un smuki iekāpt limuzīnā trīs reizes pēc kārtas. Ņemiet vērā, ka gandrīz vai visas pašmāju video operatoru kāzu īsfilmas ir teatrāli iestudētas. Dabā tas viss izskatījās visai neveikli, taču kad montāžas laikā pa virsu uzliek atraktīvu mūziku, cilvēks no malas var padomāt, ka viss bija smuki. Diemžēl, tā nebija. Ja tēlošana ir līgavas un līgavaiņa dabā, tad tas Jums nesagādās nekādas neērtības, pretējā gadījumā būtu jāpārliecinās, vai Jūsu izvēlētais video operators ir spējīgs kvalitatīvi un mākslinieciski nofilmēt Jūsu kāzas dokumentālā stilā. Tādēļ, izvēloties kāzu video operatoru, ieteiktu caurskatīt vairākas pilna garuma kāzu filmas, nevis tikai klišejiskas īsfilmas, kurās viss kustas un griežas skaļas dziesmas pavadījumā.

Brīvas vietas trūkums. Šī problēma ir ļoti aktuāla šaurajos dzīvokļos gatavošanās posmā, kur bez līgavas un viņas tuviniekiem savu darbu jādara arī meikapa meistarei, frizierei, fotogrāfam un vienam vai vairākiem video operatoriem. Ne vienu reizi vien ir nācies stāvēt istabas stūrī uz dīvāna vai kāpt ārā uz balkona un fotografēt caur logu. Pirms aicināt visus šos cilvēkus, būtu jāapdomā, vai viņiem pietiks vietas, lai kvalitatīvi darītu savu darbu.

Uzmanības novēršana. Viens no galvenajiem noteikumiem, pie kuriem pieturos, fotografējot kāzas, ir būt cik vien iespējams nemanāmam. Kāzu viesu uzmanībai jābūt pievērstai jaunajam pārim, nevis kāzu fotogrāfam, kurš kā uzbāzīgs ods lidinās tiem apkārt. Tas izdodas, ja kāzās esmu viens, bet ja kāzās ir vēl viens, divi un pat trīs video operatori, tas kļūst par neiespējamo misiju. Iedomāsimies pašu ierastāko situāciju. Laulības ceremonija baznīcā. Pie altāra jaunais pāris ar mācītāju un zālē 100 kāzu viesi. Viens video operators ir altāra labajā pusē, otrs video operators ir zālē pa vidu vai altāra kreisajā pusē un vēl ir fotogrāfs, kuram arī jāatrod sava vieta. Visi viņi kustas un pārvietojas. Kam būs pievērsta zālē sēdošo kāzu viesu uzmanība – pret viņiem ar muguru nekustīgi stāvošam jaunajam pārim vai kustīgiem video operatoriem un fotogrāfam? Protams, ka jebkura cilvēka skatiens, gribot to vai negribot, automātiski fokusējas uz to, kas kustas – diemžēl pat tik svarīgā brīdī kā laulības ceremonija. Par ziliem džinsiem un baltu T-kreklu pat nekomentēšu.

Jāatvēl savs laiks gan fotosesijai, gan video sesijai. Vienās no kāzām jaunais pāris ar vedējiem nebija ieplānojuši nekādas īpašas aktivitātes kāzu ceļojuma laikā, tā vietā it kā atvēlot laiku foto un video sesijai. Dabā sanāca sekojoši. Mēs braukājām no vienas vietas uz otru, kāpām ārā no mašīnām un jaunais pāris teica, ka tagad mēs varam viņus fotografēt un filmēt. Uzsākot šo foto/video sesiju uzreiz saskāros ar problēmu, ka mēs ar operatoru nevaram „sadalīt” jauno pāri. Tā vietā, lai nodibinātu psiholoģisko kontaktu ar jauno pāri, to atraisītu un iejustos fotosesijā, notika nemitīga un haotiska jaunā pāra pārvilkšana no foto uz video un no video atpakaļ uz foto. Pie tam tad, kad video operators filmēja, es mēģināju arī fotografēt, bet tad, kad es fotografēju, video operators mēģināja filmēt. Absurds! Un tā tas notika katrā vietā, kurā mēs apstājamies. Vai no tā visa varēja sanākt kas labs? Jocīgi ir tas, ka jaunajam pārim patika fotogrāfijas un video, ko viņi ir saņēmuši. Nezinu, par gaumi nestrīdas, man nepatika nedz process, nedz arī galarezultāts. Silti iesaku, plānojot savu kāzu dienu, atvēlēt laiku atsevišķi foto un video sesijai, lai fotogrāfs un video operators varētu kvalitatīvi izdarīt katrs savu darba daļu.

Video operators fotogrāfijās un fotogrāfs video filmā. Pieaicinot savās kāzās fotogrāfu un vienu vai vairākus video operatorus, esiet gatavi, ka kāzu fotogrāfijās būs redzams video operators un videofilmā - fotogrāfs.

Secinājums. No tā visa vairāk vai mazāk var izvairīties, ja topošais pāris zina, ko vēlas, attiecīgi saplāno savu kāzu dienu un fotogrāfs ar video operatoru ir profesionāļi, kas ciena viens otru un prot strādāt komandā.

Rolfs Vendiņš