KĀZU ALBUMS - LABĀKAIS, KAS VAR NOTIKT AR JŪSU KĀZU FOTOGRĀFIJĀM!

 

Runājot par kāzu fotografēšanu un ar to saistītiem jautājumiem, bieži saskaros ar situāciju, kad klienti, manuprāt, nepietiekami novērtē kāzu albuma nozīmi vai pat vispār nezina, kas tas ir. Diemžēl, mūsu ātrajā digitālajā laikmeta jau kļuvis par ierastu lietu visas fotogrāfijas glabāt „nedzīvā” elektroniskā formātā kaut kur datora cietā diska dziļumos vai vēl sliktāk – telefonā. Piesēsties pie datora, pārkopēt un izskatīt visas fotogrāfijas, izdzēst neizdevušās, atlasīt labās, pasūtīt kvalitatīvas izdrukas uz īsta foto papīra un ielikt tās albumā vairs nav laika! Paradokss – jo tālāk attīstās tehnoloģijas, kuru mērķis ir it kā atbrīvot cilvēku no liekā darba un laika patēriņa, jo mazāk mums ir brīva laika, lai izdarītu kaut ko pareizi un līdz galam. Tas pats attiecas arī uz kāzu albumiem.

Kāzu albums. Droši vien daudzi ir dzirdējuši joku, ka brīdī, kad Jūs nesat ārā no veikala tikko nopirkto jaunu datoru, tas jau ir novecojis. Saprotams, ka tas attiecas ne tikai uz datoriem, bet uz visām mūsdienu tehnoloģijām. Diski un USB Flash atmiņas ar tajos ierakstītajiem attēliem RAW, TIFF, DNG, JPEG, PNG formātos, muzikāli slaidšovi un video filmas desmitos dažādu formātu – kas ar tiem būs pēc 10, 20 vai 50 gadiem? Vai Jums vai Jūsu bērniem vispār būs pieejamas ierīces, kas uzturēs tik novecojušus formātus? Visdrīzāk, ka nē. Piemērus tālu nav jāmeklē – plates, audio kasetes, VHS video kasetes, datora disketes. Ar īstu kāzu albumu ir pavisam citādi. Tas ir reāli eksistējošs priekšmets, neatkarīgi no tā, vai tuvumā ir rozete ar elektrību un vai Jums ir dators un monitors. Tā ir ģimenes hronika, kuru jebkurā brīdī var paņemt rokās, apskatīt, parādīt ciemiņiem, nodot saviem bērniem un mazbērniem. Atcerieties, ka ne diski ar attēlu failiem JPEG formātā, bet tieši kāzu albums ir kāzu fotogrāfijas galaprodukts.

Kāzu albums un kāzu foto grāmata. Pēdējos gados kāzu albumu industrijā ir notikusi īsta revolūcija. Standarta albumi ar plēvi priekš 10x15cm fotogrāfijām vai albumi ar pašrocīgi salīmētām fotogrāfijām jau ir senā pagātnē. Priekšplānā izvirzījušies rūpnieciski izgatavoti albumi, kuri pēc savas kvalitātes pārspēj labākās veikalu plauktos redzamās grāmatas. Neiedziļinoties sarežģītājās tehniskajās detaļās, kāzu albumus var iedalīt tā saucamajās foto grāmatās un foto albumos, kuru galvenā atšķirība ir izmantojamais lapu materiāls, drukāšanas tehnoloģija un kvalitāte. Kāzu foto grāmata sastāv no parastām papīra lapām, bet foto albums no īstām laboratorijā izdrukātām fotogrāfijām uz foto papīra. Albuma atvērums tiek izdrukāts kā viena fotogrāfija un savienots ar stingru pamatni. Kvalitātes ziņā (attēlu detalizācija, tonālais diapazons, kontrasts, krāsas, materiāla izturība) albumi ir ievērojami labāki par grāmatām, taču tādēļ arī dārgāki. Būtiska atšķirība ir arī tā, ka albumu lapas ir stingras un taisnas. Katru atvērumu var atvērt taisnā 180 grādu leņķī, kas ļauj izvietot vienu fotogrāfiju (piemēram, kopbildi ar kāzu viesiem) pa visu atvērumu. Turpretim grāmatas atvērumā lapas veido vilni vietā, kur tās ir savienotas, tādēļ maketējot kāzu foto grāmatu, jāizvairās no svarīgu detaļu izvietošanas lapu savienojuma vietā. Bez tam, foto grāmatu lapas uzmanīgi jāpāršķir, jo tās var viegli ielocīt.

Kāzu albuma maketēšana. Ja palūkosimies jebkura žurnāla, avīzes, vai grāmatas aprakstā, tad ieraudzīsim tajā vairāku cilvēku vārdus un uzvārdus, kas piedalījušies tās tapšanā. To skaitā ir maketētājs. Fotogrāfa darbs ir fotografēšana pati par sevi un ar nelieliem izņēmumiem arī fotogrāfiju apstrāde. Maketētāja darbs ir, izmantojot speciālās maketēšanas programmas, skaisti un pārdomāti izvietot uz vāka un katrā atvērumā visu tekstuālo un vizuālo informāciju. Ar kāzu albumu maketēšanu ir līdzīgi. Tas ir atsevišķs darbs, kas prasa savu pieredzi un iemaņas. Katrs kāzu albuma atvērums ir kā jauns izaicinājums, kā mozaīkas salikšana. Fotogrāfijas jāizvieto ar kompozīcijas, krāsu, līniju un satura izjūtu, jo apvienojot vairākas fotogrāfijas vienā atvērumā, tās veido kopēju kompozīciju, kurai jābūt harmoniskai un uzmanību piesaistošai.

Kāzu albuma cena. Kāzu albuma cenu veido trīs sastāvdaļām: maketēšanas darbs + albuma izgatavošanas izmaksas + piegāde. Kāzu albumu un foto grāmatu piedāvājums un cenu diapazons (no 30 EUR līdz pat 1000 EUR) ir tik plašs un daudzveidīgs, ka, manuprāt, būtu negodīgi ielikt klientu kādās noteiktās naudas summas robežās, iekļaujot viena veida kāzu albumu (vai kas ir vēl sliktāk – tikai foto grāmatu) kopējā maksā par kāzu fotografēšanu. Šādi rīkojoties, nezinošs klients pavisam viegli var saņemt vidējas klases foto grāmatu, nevis augstas klases kāzu albumu, par ko vēlāk var nākties stipri nožēlot. Tieši šī iemesla dēļ daudzi kāzu fotogrāfi albuma izgatavošanu piedāvā kā atsevišķu pakalpojumu, foto grāmatas vai albuma izvēli atstājot klientu ziņā.

Kāzu albuma izvēle. Kāzu albuma veidošana sākas ar ražotāja, formāta (piemēram, 20x30cm, 20x20cm, 30x20cm), vāku materiāla (ādas, tekstila, ar fotogrāfiju vai bez, krāsas, uzraksta un tml.), lapu materiāla (ar mīkstām papīra lapām vai ar īstu foto papīru uz stingras pamatnes) un aptuvenā lapu skaita izvēli. Zinot šos parametrus, jau var aprēķināt kāda būs albuma aptuvenā cena. Var arī sākt no otra gala – maksimālās naudas summas, kas atvēlēta kāzu albuma izgatavošanai.

Fotogrāfiju atlase. Fotogrāfiju atlasē ieteiktu paļauties uz fotogrāfa profesionālo pieredzi. Tas noteikti būs ātrāk un kvalitatīvāk, jo gadījumos, kad fotogrāfijas atlasījuši klienti, fotogrāfam vienalga jāiet cauri visām fotogrāfijām, lai pārbaudītu, vai kaut kas nav palaists garām.

Kāzu albuma maketa apskate un koriģēšana. Pirms kāzu albuma pasūtīšanas klientiem ir iespēja apskatīt albuma virtuālu maketu, nepieciešamības gadījumā norādot uz korekcijām, kuras jāveic.

Mans piedāvājums. Ekskluzīvi Graphistudio. Pa vidu – Shutterfly. Lēti, bet kvalitātes ziņā pieņemami - pašmāju foto grāmatu ražotājs – Picture Happy. Vienas Picture Happy kāzu foto grāmatas cena kopā ar kasti ap 50 EUR. Izmantojot sagatavoto foto grāmatas maketu, var pasūtīt uzreiz vairākus kāzu foto grāmatu eksemplārus – sev, vedējiem, vecākiem.

Rolfs Vendiņš