KĀPĒC KĀZU FOTOGRĀFU CENAS IR TIK AUGSTAS?

 

Meklējot savām kāzām fotogrāfu, interneta vidē regulāri parādās raksti un foruma tēmas par kāzu fotogrāfu atalgojuma apmēru. Jāatzīst, ka bieži vien topošās līgavas uzskata, ka kāzu fotogrāfi prasa par daudz. Vai tā tiešām ir? Piedāvāju apskatīt kāzu fotogrāfijas aisberga neredzamo daļu – to, kas slēpjas aiz vienkārši „atnāca, pafotografēja kāzas un saņēma naudu”. Zemāk var izlasīt iztulkotu kādas ASV kāzu fotogrāfes atbildi topošajai līgavai, kurā viņa nepaslinkoja, uzskatāmi saliekot pa plauktiņiem un pamatojot visus ienākumus un izdevumus, kas saistīti ar profesionālo darbu – kāzu fotografēšanu.

Oriģinālteksts ir šeit.

Šodien mans draugs un kolēģis-fotogrāfs nopublicēja saiti uz craiglist (sludinājumu portāls), kurā sieviete no Sietlas meklēja kāzu fotogrāfu. Sieviete bija neapmierināta, jo, viņasprāt, maksāt 3000$ kāzu fotogrāfam esot ”neprāts”, jo viss, ko mēs darām ir „klimstam pa kāzām, uzņemam tonnām fotogrāfiju un tās apstrādājam” un, ka šādi „nopelnīt tik daudz naudas ir nenormāli”.

Izlasīju šo postu šodien, skraidot savās darīšanās, un gandrīz eksplodēju. Nekavējoties sāku galvā sacerēt dusmīgu un iznīcinošu atbildi, taču, kamēr tiku mājās, sapratu, ka šis droši vien ir izplatīts maldīgs priekšstats un, ka man, iespējams, vajadzētu pacensties izskaidrot, kādēļ fotogrāfi prasa tik, cik prasa par savu darbu.

Pirms publiskoju savu atbildi, vēlos pateikties visām savām līgavām, kuras novērtē manu darbu un uzskata, ka esmu tā vērta, lai maksātu prasīto. Šīs atbildes mērķis nav kādu aizvainot. Es saprotu, ka daudziem cilvēkiem ir ierobežoti līdzekļi, it īpaši šajos ekonomiskajos apstākļos, un es saprotu, ka kāzu plānošana ir dārga un nomācoša. Es vienmēr cenšos sadarboties ar klientiem un piedāvāju individuālus un lētākus risinājumus tiem, kuru budžets ir ierobežots.

Vēlos vēlreiz uzsvērt, ka būt fotogrāfam nenozīmē, ka mēs no rīta pamostamies, 8 stundas fotografējam kāzas un dodamies mājās, un mūsu darbs ir galā. Tie no mums, kuri laimīgā kārtā spēj sevi uzturēt strādājot kā pilna laika fotogrāfi, neveic tikai fotogrāfa darbu. Mēs vienlaikus esam maza biznesa īpašnieki, kas nozīmē, ka veicam visus darbus, saistītus ar mārketingu, pārdošanu, grāmatvedību, tirgus izpēti, režiju, mūsu ofisu un studiju menedžēšanu, esam paši savas mājaslapas uzturētāji, dizaineri, blogeri, esam reizē studenti un mentori, pētnieki u.tml.

 Atvainojos par liriku. Lūk, mana atbilde:

Dārgā līgava,

Es esmu kāzu fotogrāfe no Erie, Pensilvānijas štatā. Pie mums kāzu sezona ilgst tikai 4 mēnešus, tādēļ gadā nofotografējot ap 20 kāzām, saņemu vidēji $2.500 par kāzām (kas summējot ir $50.000 gadā).

 • Kā jau minēju, esmu maza biznesa īpašniece un maksāju visus nodokļus, kas kopsummā ir ap $15.000 gadā, bruto ienākumi pēc nodokļu nomaksas ir $35.000.
 • No minētajiem $35.000 es maksāju īri $600/mēnesī par nelielu māju ar garāžu, kurā ierīkota studija (kurā tiek apstrādātas jūsu kāzu fotogrāfijas) $35.000 – $7.200 = $27.800.
 • Vēl man ir mašīna, ar kuru es braucu uz un no jūsu kāzām, par kuru maksāju $400/mēnesī par līzingu plus $200/mēnesī par apdrošināšanu. $27.800 – $7.200 = $20.600.
 • Lai nokļūtu pie jums (un citām līgavām) uz konsultāciju, atkārtotu pirmskāzu konsultāciju, uz pašām kāzām un uz/no bilžu drukātājiem, es gadā degvielai patērēju $840. $20.600 – $840 = $19.760.
 • Par $500 uz gadu iegādājos apdrošināšanu – gadījumam ja tieku iesūdzēta tiesā vai kāds no jūsu dzērušajiem viesiem sabojā manu aprīkojumu. $19.760 – $500 = $19.260.
 • Iespējams, jūs mani atradāt caur manu mājaslapu internetā, par kuras hostingu maksāju $30/mēnesī un vēl $30/mēnesī lai jūs varētu aplūkot savas fotogrāfijas onlinā un dalīties tajās arjūsu draugiem un ģimeni. $19.260 – $720 = $18.540.
 • Vai arī jūs mani atradāt pateicoties manai reklāmai avīzē, kāzu žurnālā vai apmeklējot kāzām veltītu izstādi, es par to esmu samaksājusi. $18.540 – $1.000 = $17.540.
 • Tāpat maksāju $250/mēnesī par veselības apdrošināšanu, gadījumam, ja jūsu kāzās gūšu kādu traumu. $17.540 – $3.000 = $14.540.
 • Papildus $200 par kāzām maksāju asistentam (otram fotogrāfam) lai iegūtu pēc iespējas vairāk bilžu no dažādiem rakursiem, lai būtu droša, ka jūs saņemsiet iespējami labākās kāzu fotogrāfijas. $14.540 – $4.000 = $10.540.
 • Tāpat man ir nepieciešams jauns kurpju pāris ($100) katrai sezonai, jo kurpes pa sezonu novalkājas. $10.540 – $100 = $10.440.
 • Man ir nepieciešams ātrs interneta pieslēgums, lai augšupielādētu visas jūsu fotogrāfijas, darba un mobilais tālrunis, lai vienmēr varētu ar jums sazināties. $10.440 – $2.500 = $7.940.
 • Un papildus man nākas maksāt juristam, lai būtu droša, ka ar maniem līgumiem un grāmatvedību viss ir kārtībā un es maksāju visus noteiktos nodokļus. $7.940 – $500 = $7.440.
 • Laiku pa laikam apmeklēju seminārus un meistarklases, lai iemācītos labāk pārvaldīt savu biznesu un darītu savus klientus laimīgākus, lai būtu informēta par jaunākajām tendencēm un apgūtu jaunus tehniskos paņēmienus. Tas viss, lai jūs būtu pārliecināti, ka jūsu fotogrāfijas būs iespējami augstākajā kvalitātē.

Atņemot visu uzskaitīto, man paliek $7.000 gadā pārējām vajadzībām - tādām kā pārtika, komunālie maksājumi, apģērbs utt. Bez tam man nākas veikt papildu ieguldījumus savā biznesā, piemēram, atjaunināt tehniku.

 • Uz jūsu kāzām es ierodos ar pilnu tehnikas komplektu, lai būtu droša, ka iegūšu maksimāli labas fotogrāfijas.
 • Man ir divas fotokameras Canon 5D Mark II, katra $2.500 vērtībā.
 • Tāpat es izmantoju pašus labākos objektīvus, kas ļauj iemūžināt jebkuru sižetu pat minimāla apgaismojuma apstākļos:

      Canon 24-70 f/2.8 lens = $1.200

      Canon 70-200 f/2.8 lens = $1.300

      Canon 50mm f/1.4 lens = $500

      Canon 100mm f/2.8 macro = $600

 • …un zibspuldzes, lai noķertu jautros mirkļus jūsu svinībās 2 x Canon 580EX II = $1.200
 • Papildus lērums akumulatoru, atmiņas karšu, filtru, gaismas statīvu, lietussargu, gaismas iekārtu, ārējo akumulatoru un soma, kurā to visu salikt = $1,500.
 • Ņemot vērā, ka tā ir tehnika, laiku pa laikam man nākas kaut ko nodot servisā remontam vai apkopei, lai būtu droša, ka viss strādās nevainojami = $200.

Pēc tam, kad esmu pavadījusi 8-10 stundas jūsu kāzās, atgriežos mājas studijā un pavadu 20-25 stundas apstrādājot jūsu fotogrāfijas, veidojot jūsu kāzu albumu, ievietojot fotogrāfijas blogā un Feisbukā, pasūtot bilžu izdruku un ierakstot diskus.

 • Apstrādāju jūsu bildes, izmantojot 27-collu iMac datoru = $2.500.
 • Fotogrāfiju apstrādē izmantoju programmas Adobe Lightroom ($200) un Adobe CS5 ($400 par atjaunināšanu un $900 par jaunas programmas iegādi).
 • Apdrukāju jūsu diskus izmantojot printeri, kurš maksā $300 un patērē tinti par $200/gadā.
 • Iegādājos diskus un apdrukātas kārbiņas par $300/gadā.
 • Arhivēju visas jūsu fotogrāfijas divos 2TB ietilpības ārējos cietajos diskos = $500.
 • Papildus uzglabāju visas fotogrāfijas internetā, tā ka pat ja manā darbnīcā izceltos ugunsgrēks, jūs nezaudētu savas bildes = $400/gadā.
 • Tāpat man ir biroja izdevumi kā papīra, spraudīšu, aplokšņu, iepakojuma, mapīšu u.tml. iegāde…
 • Patērēju laiku un naudu pasūtot jūsu bilžu izdrukas un albumus, maksājot par piegādi, ejot uz pastu utt.

Ņemot vērā visu iepriekš minēto, gada beigās esmu tukšā, tādēļ bildēju ģimeņu un senioru fotosesijas un korporatīvos pasākumus, lai savilktu galus.

Fotografēšana vienlaikus ir mana kaislība un mans iztikas avots, un tā ir dārga. Jā, šķiet, ka par vienu dienu fotografēšanas tiek prasīta liela naudas summa, taču tā tas nav un ne viena vien diena ir nepieciešama, lai izdarītu visu pārējo. Jūs tērējat tūkstošiem dolāru par kāzu kleitu, ziediem, svinību vietu un cienastu, kuru jūs baudīsiet tikai vienu dienu, taču jūsu kāzu fotogrāfijas būs vienīgās, kas ļaus jums atcerēties šo dienu visu turpmāko mūžu.

Jūsu publikācija craigslist mani dziļi aizskāra, tādēļ ceru, ka man ir izdevies viest nelielu skaidrību, kādēļ mēs prasām $3.000 par vienu dienu jūsu atmiņu, kas paliks ar jums mūžam.